kapiel-sloneczna_iconOdpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie opalania to nie wszystko. Nie wystarczy używać kremów wyłącznie podczas kąpieli słonecznej.
Aby skóra miała piękny, zdrowy wygląd trzeba zadbać o nią także po opalaniu.

Produkty po opalaniu mają przeróżne konsystencje – mogą to być emulsje, spraye, pianki i wiele innych. Warto wybrać takie, które szybko się wchłaniają, bo dzięki temu nie zostawią na ubraniach tłustych plam.

Kosmetyki przeznaczone do używania po kąpieli słonecznej powinny być przede wszystkim ukojeniem dla skóry. Zawierają one szereg przeróżnych składników, z których każdy odpowiada za inne właściwości.

Właściwości kremów po opalaniu

Ekstrakt z aloesu i D-pantenol, to składniki, które łagodzą podrażnienia i przynoszą ulgę. Oprócz tego, świetnie nawilżają skórę oraz pomagają sprawić, że nieprzyjemne uczucie napięcia skóry znika.

Jeśli kosmetyk zawiera witamy A, E i F – oznacza to, że pomaga on w opóźnianiu starzenia się skóry, jak również w regeneracji, zmiękczeniu i uelastycznieniu naskórka.

Zawartość oleju z nasion bawełny, czy siemię lniane doskonale wpływają na regenerację skóry, zapobiegają złuszczaniu się oraz stanowią ochronę przez nadmiernym przesuszaniem się naskórka.

Kto i kiedy powinien ich używać?

Emulsje i kremy doskonale działają na skórę suchą i bardzo wrażliwą. Zaleca się ich używania po nadmiernym opalaniu, kiedy skóra jest przegrzana i zaczerwieniona oraz gdy została poparzona przez słońce. Dzięki zapewnieniu optymalnego nawilżenia, są w stanie zapobiec przesuszeniom skóry, spowodowanym nadmierną ekspozycją słoneczną.

Kosmetyki stosowane po opalaniu m.in. przedłużają opaleniznę, spowalniają proces starzenia się skóry, działają kojąco na uczucie pieczenia i przegrzania, przyspieszają regenerację skóry, spowalniają złuszczanie się naskórka, poprawiając tym samym kondycję skóry. Dzięki temu staje się ona gładka, miękka, dobrze odżywiona i posiada utrwaloną, naturalną opaleniznę.

Aby w pełni wykorzystać wszystkie właściwości kremów po opalaniu należy je aplikować na czystą i suchą skórę, najlepiej dwa razy – tuż po opalaniu oraz wieczorem, przed snem.

Za dużo słońca?

Wszyscy to znamy – zbyt długi czas przebywania na słońcu będzie okupiony rumieniem, pieczeniem skóry, a w skrajnych przypadkach nawet brzydkimi bąblami wypełnionymi płynem. To typowe objawy oparzeń słonecznych.
W takich przypadkach konieczne będą dedykowane produkty – doskonale sprawdzi się żel aloesowy lub maść nagietkowa. Ukojenie da też zimny prysznic.
Oczywiście do czasu powrotu skóry do zdrowia należy bezwzględnie unikać słońca, jak również wszelkich kremów peelingujących. Jeśli zaś skóra po kilku dniach nie wraca do normalnego wyglądu, udajmy się do dermatologa.

Najlepszą jednak metodą na oparzenia słoneczne jest im zapobieganie – kremy z filtrem, okrywanie wrażliwych miejsc (uszy, nos, szyja) i – po prostu! – rozsądne korzystanie ze słońca.

Foto: OSO Hormiguero / Foter / CC BY-NC-ND

cefarm

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.

kapiel-sloneczna