Wiedzmin_iconO Wiedźminie 3, który zdobył przed premierą ponad 200 nagród i tytuł najbardziej oczekiwanej gry roku, pisze się dużo. Dużo też pisze się o jej twórcach, skupiając – co oczywiste – uwagę na scenariuszu i oprawie graficznej. Niewiele jednak osób wie, że muzykę do projektu współtworzył utalentowany kompozytor, który na co dzień pracuje z największymi stacjami telewizyjnymi USA – Mikołaj Stroiński.

Mikołaj Stroiński komponuje przede wszystkim na potrzeby filmu i telewizji. W swoim studiu w Los Angeles od 2004 roku pisze i produkuje dla: FOX, NBC, CBS, ABC, HBO, Discovery Channel i wielu innych. W swoim muzycznym dorobku ma także projekty znane z rodzimego rynku. Są to, m.in. muzyka do serialu „Paradoks” (TVP2), przy którym Stroiński pracował z Borysem Lankoszem i Gregiem Zglińskim, czy muzyka do „Bez Tajemnic” (HBO), przy tym współpracował z Agnieszką Holland i Wojciechem Smarzowskim.

Ale muzyka filmowa to nie jedyny obszar, w którym można spotkać się z talentem Mikołaja. Od 2012 roku komponuje także muzykę dla gier video i radzi sobie na tym rynku bardzo dobrze.

– Moja przygoda z grami zaczęła się od napisania muzyki do zwiastuna gry „Dark Souls 2”. Napisana przeze mnie ścieżka dźwiękowa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem graczy. Trailer miał 250 tysięcy odsłon dziennie na portalu YouTube, a gracze byli wręcz uwiedzeni muzyką. Na forach zrobił się niezły szum w poszukiwaniu informacji, kto tę muzykę zrobił i kim jest jej autor – mówi Mikołaj Stroiński.

Optymistyczne przyjęcie twórczości Mikołaja Stroińskiego przełożyło się na kolejne propozycje. Dzięki nim rozpoczął współpracę ze studiem Crunching Koalas pisząc muzykę stanowiącą oprawę gier „MouseCraft” i „WordTrap Dungeon”.

Po raz kolejny praca Mikołaja Stroińskiego została doceniona przy grze „The Vanishing of Ethan Carter” (Zaginięcie Ethana Cartera), a nagrody w kategoriach The Best Score Orchestral/Cinematic oraz wygrana w kategorii Outstanding Contribution – Newcomer na Annual Game Music Awards 2014 i dwie nominacje do Best Audio Awards (GDC, IGN) oraz do The 18th Annual D.I.C.E Awards, będącej odpowiednikiem filmowych Oskarów w świecie gier, umocniły jego pozycję jako znakomitego kompozytora.

Zwieńczeniem dotychczasowych osiągnięć było zaproszenie Mikołaja Stroińskiego przez studio CD Projekt do współpracy przy produkcji najnowszej odsłony przygód Geralta z Rivii – czyli kultowego Wiedźmina.

– Najnowszy Wiedźmin to niezwykle barwny świat. To również świat muzyki, dzięki której jeszcze mocniej odbieramy tę grę. Tworząc ją zależało mi na wkomponowaniu się w klimat prozy Andrzeja Sapkowskiego. Wierzę, że to się udało choć ostateczną ocenę trzeba pozostawić graczom – dodaje Mikołaj Stroiński.

Więcej informacji dotyczących Mikołaja Stroińskiego i część jego utworów znaleźć można na stronie internetowej www.mikolaistroinski.com. W serwisie Soundcloud dostępne są ponadto utwory kompozytora z najnowszego dzieła studia CD PROJEKT RED: www.soundcloud.com/mikolai-stroinski.

Mikołaj Stroiński – kompozytor, autor ścieżek dźwiękowych do produkcji kinowych, telewizyjnych oraz gier video. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie.

Zdobywca tytułu „Wybitnego Polaka za Granicą” w 2014 roku, nadanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” (we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP). Trzykrotny finalista festiwalu Transatlantyk w kategorii Kompozytor Roku (2011, 2012 i 2013) – dwukrotnie (2012 i 2013) otrzymał na nim wyróżnienie.

Zdjęcie:gry-online.pl