Płynna zabawa” to nowy model współczesnej zabawy, w której dzieci łączą świat rzeczywisty, cyfrowy i wyobraźnię. To zjawisko zupełnie dla nich naturalne i to właśnie dzieci wymyśliły określenie „płynnej zabawy” – jak wynika z raportu LEGO® Play Well, zakrojonego na szeroką skalę badania, które Grupa LEGO zrealizowała w 2018 roku w 9 krajach, z udziałem blisko 13.000 rodziców i dzieci.

Rewolucja technologiczna, której jesteśmy świadkami, dotyka każdej dziedziny życia, a wszelkie nowinki najszybciej przyswaja młode pokolenie. Nie dziwi więc, że zabawa – ulubiona domena dzieci – przechodzi w ostatnich latach potężne przeobrażenia. Jeszcze nigdy nie zmieniała tak szybko. Grupa LEGO, która towarzyszy najmłodszym w ich rozwoju od ponad 80 lat, nie zwalnia tempa we wprowadzaniu kolejnych innowacji, oferując zestawy, które łączą możliwości klasycznej zabawy ze światem cyfrowym.

Innowacyjne pomysły na zabawę

W 2017 roku Grupa LEGO wprowadziła na rynek linię LEGO® BOOST (17101) – zestaw do budowania i programowania, które dzięki łatwej w obsłudze aplikacji pozwalają dzieciom ożywiać ich projekty LEGO – wprawiać w ruch, dodawać dźwięki, a nawet mimikę w przypadku skonstruowanych przez nich postaci. Pierwsza odsłona zestawu miała miejsce podczas Consumer Electronics Show (CES) w styczniu 2017 roku w Las Vegas (USA), gdzie z miejsca wywołała furorę, zyskując status hitowego produktu dla dzieci i zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in. od stacji CNN czy The Wall Street Journal.

W maju 2018 została z kolei uruchomiono platforma LEGO® Powered Up. To współpracujący z telefonami i tabletami (z systemem iOS 8.0 lub nowszym lub Androidem 5.0 i nowszym) komplet nowych rozwiązań i aplikacji, który zachęca młodych konstruktorów do ożywiania swoich zabawek.

Pierwszym z zestawów kompatybilnych z platformą LEGO Powered Up jest zestaw LEGO® Super Heroes Zdalnie sterowany Batmobil (76112). Programowalny i umożliwiający kodowanie pojazd, łączy w sobie klasyczne budowanie z klocków LEGO z funkcjami samochodu zdalnie sterowanego. Użytkownicy mogą kierować autem Batmana za pomocą jednego z dwóch gotowych interfejsów zdalnego sterowania lub personalizować swoje wrażenia za pomocą interfejsu dostosowanego do ich preferencji. Po jego odblokowaniu przesuwa się suwaki, przyciski i inne elementy, aby dostosować pilot do własnych upodobań. Inne produkty sterowane przez aplikację Powered Up to zestawy jednej z najpopularniejszych serii LEGO® City Pociąg towarowy (60198) i LEGO® City Pociąg pasażerski (60197).

W ofercie zabawek łączących zabawę fizyczną z cyfrową znalazły się także LEGO® City Arktyczna terenówka zwiadowcza (60194) oraz smok LEGO® NINJAGO® Zwiastun burzy (70652). Umożliwiają dzieciom wykorzystanie elementów z zestawu narzędzi do budowania i kodowania LEGO BOOST w celu dodania zachowania i ruchu.

Dlaczego zabawa jest taka ważna?

Zabawa to optymalne narzędzie, by wspierać rozwój dzieci. Bawiąc się, uczą się najszybciej i najskuteczniej. A że są z natury ciekawe świata i zawsze chętne do zabawy, warto to wykorzystać, by przygotować je do wyzwań dorosłego życia w tak dynamicznie zmieniającej się współczesnej cywilizacji. Nauka programowania wydaje się dziś jednym z kluczowych elementów, nie tylko dlatego, że może okazać się przydatna zawodowo, ale również dlatego, że rozwija istotne umiejętności.

Dlaczego nauka programowania?

Programowanie może być czynnikiem, który wyzwoli u dziecka pragnienie i umiejętność łączenia zdolności logicznego rozumowania i intuicji. Szybko stanie się to narzędziem do testowania kolejnych kreatywnych pomysłów i pytań o związki przyczynowo-skutkowe.

Nauka programowania z użyciem komputera, robota, tabletu lub innego urządzenia nie jest biernym spędzaniem czasu przed ekranem. W trakcie tej czynności dziecko głęboko się angażuje i rozwija, opanowując umiejętności, które przydadzą mu się w życiu.

 • Umiejętności językowe

Nauka poleceń i zasad tworzenia programu komputerowego przypomina naukę języka obcego. Umiejętności zdobyte przy nauce programowania dają się bezpośrednio zastosować przy nauce reguł gramatyki i składni nowego języka.

 • Umiejętności organizacyjne i rozwiązywanie problemów

Programując ruch robota lub tworząc gry i aplikacje komputerowe, dzieci uczą się rozpoznawać pojedyncze elementy, z których połączenia powstają bardziej skomplikowane procedury. Poznają sposoby przewidywania przeszkód, znajdowania pomysłowych „skrótów” i udoskonalania swoich dzieł poprzez umieszczenie w nich nieoczekiwanych dodatków.

 • Ciekawość, kreatywność i pewność siebie

Chcąc zbudować coś nowego, dzieci potrafią znajdować kreatywne sposoby osiągnięcia celów. Gdy przyjdzie im do głowy ułożyć playlistę, ożywić model zwierzaka z klocków LEGO, zaprogramować robota lub nawet zaprojektować nową grę, są w stanie wykorzystać bloki kodu i tworzyć wyjątkowe zabawki, gadżety oraz fascynujące historie, by móc później bawić się ze znajomymi.

 • Zdolności naukowe i techniczne – klucz do lepszej przyszłości

Bez względu na to, czy dziecko zamierza zostać lekarzem, kierowcą ciężarówek, artystą czy szefem kuchni, są spore szanse, że w pracy będzie mieć styczność z naukami ścisłymi i techniką. Nie musi być w tej dziedzinie ekspertem – znajomość choćby samych podstaw programowania zapewni mu o wiele lepsze zrozumienie spotykanych na co dzień rozwiązań technicznych oraz narzędzi, które są w różnych branżach wykorzystywane do usprawnienia pracy i poprawy wydajności.

Zdalnie sterowany Batmobil z serii LEGO® Super Heroes (nr katalogowy 76112)

Wyślij Mrocznego Rycerza na zdalnie sterowaną przygodę w niesamowitym Batmobilu! Zbuduj zdalnie sterowany model z dwoma silnikami LEGO i modułem zasilania sterowanym za pomocą komunikacji Bluetooth, a potem pokieruj nim ze swojego smartfona lub tabletu. Możesz jeździć do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo, a nawet kręcić się w kółko. Nie czekaj – pędź razem z Batmanem prosto na miejsce zbrodni!

 • 321 elementów
 • Minifigurka LEGO Batmana
 • Moduł zasilania z 2 średnimi silnikami
 • Szybki układ kierowniczy na cztery koła
 • W pełni otwierany kokpit
 • 11 broni Batmana i elementy umożliwiające dostosowanie modelu
 • Dwa miotacze klocków uruchamiane ręką
 • Przycisk szybkiego włączania/wyłączania
 • 2 różne interfejsy w aplikacji LEGO Powered Up
 • Zgodność urządzenia możesz sprawdzić na stronie LEGO.pl/devicecheck

Pociąg towarowy z serii LEGO® City (nr katalogowy 60198)

Poprowadź pociąg towarowy przez miasto LEGO® City! Załaduj kontenery na wózek widłowy, a potem przenieś je na wagon dźwigiem. Przyczep wszystkie wagony do lokomotywy, wsiądź do kabiny maszynisty, daj sygnał gwizdkiem i ruszaj w drogę. Dowieź na czas wszystkie potrzebne towary!

 • 1226 elementów
 • 6 minifigurek LEGO®: 4 pracowników kolei, ochroniarz i złodziejaszek
 • Silnik z 10-biegowym pilotem Bluetooth, pantograf na otwieranym dachu oraz kabina maszynisty z panelem sterowania
 • Wagon towarowy na drewno, wagon z obrotowym i wysuwanym dźwigiem, wagon towarowy z dwoma kontenerami, które mają haki do ładowania na dachu i miejsce na palety
 • Centrum zarządzania ruchem kolejowym wyposażone w drabinę i sygnalizację świetlną
 • Okrągły tor składający się z 16 zakrzywionych i 16 prostych fragmentów torów
 • Zwrotnica kolejowa z dźwignią
 • Samochód do przewozu pieniędzy z otwieranymi drzwiami
 • Wózek widłowy z otwieraną klatką bezpieczeństwa
 • Akcesoria: klucz, 12 sztabek złota, cztery banknoty, dwie palety do zbudowania, trzy kłody drewna i skuter śnieżny.

Pociąg pasażerski z serii LEGO® City (nr katalogowy 60197)

Podróżuj po mieście LEGO® City komfortowym pociągiem pasażerskim! Ten ciekawy pojazd wyposażony jest w silnik z 10-biegowym pilotem Bluetooth i otwieranym „nosem”, kabinę maszynisty z otwieranym oknem oraz dwa wagony z siedzeniami, stolikami i zdejmowanymi dachami. W zestawie jest także okrągły tor składający się z 16 zakrzywionych i 4 prostych fragmentów, peron do zbudowania z dwoma siedzeniami i mapą połączeń kolejowych, sygnalizacja kolejowa oraz cztery minifigurki LEGO.

 • 677 elementów
 • W zestawie 4 minifigurki LEGO®: dwoje pasażerów, konduktor pociągu i pracownik kolei.
 • silnik z 10-biegowym pilotem Bluetooth i otwieranym „nosem”, pantograf na dachu, kabinę maszynisty z otwieranym oknem oraz panelem sterowania, kawiarnia ze zdejmowanym dachem i stolikami oraz wagon pasażerski z siedzeniami, stolikami oraz zdejmowanymi dachami.
 • W zestawie jest także peron z dwoma siedzeniami i mapą połączeń kolejowych, okrągły tor składający się z 16 zakrzywionych i 4 prostych fragmentów torów oraz słup z sygnalizacją kolejową do zbudowania.
 • Akcesoria: trzy kubki, trzy muffinki, hot dog, rogalik, torba listonoszka oraz walizka z pudełkiem klocków LEGO w środku.

Arktyczna terenówka zwiadowcza z serii LEGO® City (nr katalogowy 60194)

Dołącz do ekspedycji badaczy Arktyki i dokonaj wielkich odkryć! Zbadaj niebezpieczny teren za pomocą pojazdu z gąsienicami z przodu i czterema terenowymi kołami, anteną, światłami, stacją badawczą w środku, miejscem na dodatkowy sprzęt oraz ładownią na skuter śnieżny z ruchomą gąsienicą. Ten ciekawy zestaw zawiera też lodową ścianę z łukiem z przezroczystych klocków z sonarami, narzędzie do drążenia oraz lodową jaskinię z przezroczystych klocków z miejscem na figurkę niedźwiedzia polarnego. Ten zestaw z serii Ekspedycja badaczy Arktyki LEGO City zawiera trzy minifigurki badaczy LEGO i figurkę psa.

 • 322 elementy
 • 3 minifigurki LEGO®: dwóch kierowców i biolog oraz figurki LEGO niedźwiedzia polarnego i psa husky.
 • Gąsienice z przodu i cztery terenowe koła, antena, światła, stacja badawcza w środku, ładownia na skuter śnieżny oraz miejsce na dodatkowy sprzęt.
 • Lodowa ściana z łukiem z przezroczystych klocków z sonarami oraz lodowa jaskinia z przezroczystych klocków z miejscem na figurkę niedźwiedzia polarnego.
 • Akcesoria: radio, tablet, narzędzie do drążenia, aparat fotograficzny, dwa sonary i lornetka.
 • Wpraw w ruch Arktyczną terenówkę zwiadowczą dzięki zestawowi kreatywnemu LEGO® BOOST (sprzedawany oddzielnie). Połącz obydwa zestawy, pobierz darmową aplikację LEGO BOOST i zaprogramuj terenówkę, aby podnosiła ciężkie ładunki, badała wykopaliska dzięki czujnikowi koloru, a nawet pomogła wielorybowi wrócić do wody. To wszystko dzięki łatwemu w obsłudze i intuicyjnemu oprogramowaniu opartemu na ikonach oraz na systemie „przeciągnij i upuść”. Wymagania techniczne oraz listę zgodnych urządzeń znajdziesz na stronie www.LEGO.pl/devicecheck.

Zwiastun burzy z serii LEGO® NINJAGO® (nr katalogowy 70652)

Leć razem z Jayem i smokiem błyskawic do walki przeciwko Beznogiemu i Mordce, by zdobyć smoczą zbroję. Wystrzel „błyskawice” z miotaczy klocków umieszczonych w paszczy ruchomego smoka. Model ma także zdejmowane siodło dla minifigurki, funkcję machania ogonem oraz miejsca, w których można przyczepić hak Beznogiego – Łowcy Smoków. W zestawie znajduje się też cokół na smoczy napierśnik do zebrania oraz 4y minifigurki LEGO NINJAGO z bronią – w tym ostrzem z kości smoka do zebrania – dzięki czemu zabawa w odgrywanie bitew będzie jeszcze ciekawsza.

 • 493 elementy
 • 4 minifigurki LEGO® NINJAGO®: Jay, Zane, Beznogi i Mordka
 • Zdejmowane siodło dla minifigurki z przyczepionymi lejcami, otwierane szczęki z dwoma sprężynowymi działkami do strzelania „błyskawicami”, ruchoma szyja, skrzydła, nogi i stopy, funkcja machania ogonem oraz cztery miejsca, w których można przyczepić Łańcuch Zemsty Beznogiego – Łowcy Smoków
 • Na cokole znajduje się odczepiany element smoczej zbroi: smoczy napierśnik
 • Broń: ostrze z kości smoka do zebrania, kusarigama i tanto Jaya, katana do zbudowania oraz łuk i strzała Zane’a, Łańcuch Zemsty i miecz do zbudowania Beznogiego, katana do zbudowania i włócznia Mordki, kołczan Jaya
 • Wpraw w ruch Zwiastuna burzy dzięki zestawowi kreatywnemu LEGO® BOOST (sprzedawany oddzielnie). Połącz zestawy, pobierz darmową aplikację LEGO BOOST i zaprogramuj smoka, aby strzelał ogniowymi pociskami oraz, wykorzystując czujnik koloru, stwórz fotel-katapultę. Odkryj te i wiele innych możliwości! Więcej informacji znajdziesz na stronie LEGO.pl/BOOST.