Nowy cykl filmowy w Multikinie prezentuje ambitne, festiwalowe kino, ważne i nagradzane filmy, które skłaniają do dyskusji. Każda projekcja w ramach projektu jest poprzedzona premierowym odcinkiem autorskiego programu Grażyny Torbickiej i Michała Walkiewicza wyświetlanym na dużym ekranie. Prowadzący odpowiadają również za selekcję tytułów prezentowanych w ramach cyklu: 11 marca widzowie Multikina będą mogli zobaczyć „Faworytę” Yorgosa Lanthimosa.

7 statuetek BAFTA, nagrody na MFF w Wenecji, Critics’ Choice i – ostatnio – Oscar dla Olivii Colman w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa – to tylko niektóre z nagród dla filmu, który zostanie zaprezentowany w ramach najnowszego cyklu Multikina.

Yorgos Lanthimos – grecki reżyser, który uznanie zyskał m. in. za takie filmy, jak „Lobster” czy „Kieł”, w swoim najnowszym dziele po raz kolejny wykazał się niezwykłym kunsztem.

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje jej szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

„Faworyta” to opowieść o grze o wpływy i dworskich intrygach, ale również o niepewności, rozczarowaniach i miłości.

Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej została nagrodzona Olivia Colman, na ekranie zobaczymy jednak także fenomenalne kreacje Emmy Stone i Rachel Weisz (obie aktorki również mają na swoim koncie Oscara). Wachlarz aktorskich możliwości, które zostały zaprezentowane w „Faworycie”, zapiera dech w piersiach.

Płaszczyzny, na których film nie daje o sobie zapomnieć, wydają się zresztą wręcz niezliczone: dość wymienić grę z konwencją filmu kostiumowego, sposób ogrania klasycznych motywów, pracę kamery czy muzykę, na którą nie sposób nie zwrócić uwagi.

„Fascynujący” to tylko jedno z wielu adekwatnych słów wyrażających uznanie dla tego filmowego majstersztyku.

Widzom Multikina walory filmu przybliżą Grażyna Torbicka i Michał Walkiewicz – redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. O tym, co – ich zdaniem – w najnowszym filmie Lanthimosa najbardziej interesujące opowiedzą w premierowym odcinku programu „Mistrzowie Kina Mastercard” emitowanym przed pokazem filmu.

Na „Faworytę” w ramach cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard” zapraszamy już 11 marca o godzinie 19:30 do kin sieci Multikino w: Warszawie (kina na Targówku i Ursynowie), Poznaniu (Multikino Malta), Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Olsztynie, Pruszkowie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Kielcach.

Kolejnym filmem prezentowanym w ramach Cyklu będzie „Kafarnaum” Nadine Labaki –  film nagrodzony w Cannes Nagrodą Jury oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego i nominowany do Oscara. Pokazy „Kafarnaum” zaplanowano na 18 i 25 marca.

Bilety na filmy z cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard” można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl. Cena biletu będzie zgodna z cennikiem obowiązującym w danym mieście.