Azerbejdżan jest państwem azjatyckim, leżące na pograniczu Azji oraz Europy. Usytuowane nad Morzem Kaspijskim, ze stolicą w Baku, sąsiaduje z Iranem, Turcją, Gruzją oraz Armenią. Znany przede wszystkim, ze swojej historycznej przeszłości, związanej z dynastią Persów i Aleksandrem Macedońskim (Wielkim). Swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim odkryciu źródeł ropy naftowej, którego to dokonano w wieku XIX, właśnie na przedmieściach Baku. Azerbejdżan, w prawie 97% procentach, jest zdominowany przez islam. Nieliczni mieszkańcy to wyznawcy prawosławia czy członkowie kościoła ormiańskiego.

Azerbejdżan- dlaczego warto odwiedzić?

Azerbejdżan, kraj Zakaukazia, który wraz z Gruzją i Armenią, stanowią pole turystyki niekomercyjnej. Jest to obszar bardzo zróżnicowany, szczególnie jego stolica- Baku. Przez wiele lat, pod wpływem wielkich mocarstw i narodów- Arabów, Turków, Rosjan czy Ormian, nabrał jeszcze bardziej orientalnego i niespotykanego wyglądu, łącząc w sobie wszystkie z tych kultur. Każdy znajdzie coś dla siebie- począwszy od górskich wiosek, zbudowanych z kamienia, kanionów czy Góry Kaukaz, po pałace chanów i inne historyczne zakątki, związane z barwną przeszłością tego kraju. 

Azerbejdżan- zwiedzanie

Biuro podróży Logos Tour, oferuje dwie wycieczki, o dość podobnym programie, jednakże różnią się one długością trwania atrakcji oraz oczywiście ceną. Dla osób, które są w stanie poświęcić więcej czasu, na tego typu wyjazd, chcą bardziej zgłębić swoją wiedzę i zapoznać się bliżej z tym krajem, jego bogatą kulturą, biuro proponuje wycieczkę 11-dniową (Azerbejdżan dla koneserów). Natomiast dla osób, które tego czasu mają mniej, Azerbejdżan 2019 będzie lepszym rozwiązaniem. 

  • Azerbejdżan 2019

Wycieczka rozpoczyna się zwiedzaniem miasta Baku- jego najstarszej części Icri Shr, w której to nawet dzisiaj możemy odnaleźć serce dawnego miasta, wąskie uliczki, stare kamieniczki z oszklonymi balkonikami, zaułki i podwórka. W tym dniu odbywa się także zwiedzanie pałacu szyrwanszachów. Przejazd przez miasto, zachowanie architektonicznie z okresu gorączki naftowej czy zwiedzanie Muzeum Historycznego, to kolejne z atrakcji podczas drugiego dnia pobytu. W kolejnych dniach uczestnicy odwiedzają m.in zbocza Kaukazu, kolejne z orientalnych miast- Szemacha, osady wzdłuż kanionów, a także miasteczka, w których domy zbudowane są z kamienia, tuż u podnóża górskich szczytów. Następnie, zwiedzania miasta Gandża, drugiego co do wielkości z bogatą kulturą, a także odwiedziny w muzeum u najbardziej znanego poety muzułmańskiego w okresie średniowiecznym. Ponadto meczet Cum, grobowiec ostatniego władcy. Dzień piąty to wizyta w Szeki, odkrywanie tamtejszej kultury, wizyta w miejscach tradycyjnych rzemiosł, zwiedzanie Baku nocą. Podczas ostatnich dni pobytu natomiast, uczestnicy będą mieli okazję degustować lokalną kuchnię i wina, a także zwiedzić Półwysep Apszeroński z rozmaitymi atrakcjami takimi jak meczety, zamki.

  • Azerbejdżan dla Koneserów

Ta wycieczka, opiera się na bardzo podobnym programie, jednakże niektóre miejsca zostają poddane eksploracji bardziej, dokładniej. Dlatego też na zwiedzanie Baku, przeznaczone są dwa dni, tak aby jeszcze lepiej poznać tamtejszą kulturę i różnorodność miasta. W przypadku tej wycieczki zwiedzamy także górską wioskę Laza, napotykamy największy wodospad tamtego regionu. Uczestnicy będą mogli także spotkać Żydów, które zamieszkują tamte tereny górskie i poznać ich tradycje oraz obyczaje. Azerbejdżan- zwiedzanie, nie obędzie się bez odwiedzenia najwyżej położonej miejscowości na Zakaukaziu, zwiedzania zabytkowych meczetów, wioski Udinów, pałacu szekijskich chanów, czy też Kisz- miejsca, gdzie znajduje się najstarsza cerkiew w tamtym rejonie. W ofercie, wizyta na plantacji herbaty w Zaqatala, podróż do skansenów, gdzie własnoręcznie możemy nauczyć się wyrobów miedzianych przedmiotów, ale też sauna czy soa. Podobnie jak w poprzedniej wersji wycieczki do Azerbejdżanu, zwiedzanie półwyspu Apszerońskiego. 

Azerbejdżan, będzie doskonałym rozwiązaniem, dla miłośników orientalnej kultury i różnorodności. W ofercie biura podróży i jakże obfitym programie obu wycieczek każdy nawet najbardziej wymagający znawca kultury czy koneser, znajdzie coś dla siebie. Począwszy od atrakcji związanych z naturą, górami, wodospadami, poprzez cerkwie, meczety, budowle w tak bardzo mieszanych i ciekawych stylach, skończywszy na regionalnej kulturze, tradycjach tak wielu narodów zamieszkujących tamte obszary.