Troszczenie się o drugą, obcą osobę wymaga odpowiednich predyspozycji. Niektórym przychodzą one naturalnie, inny muszą nad nimi pracować, jednak kluczowa jest chęć. Ci, którzy nie posiadają właściwych dla tego stanowiska cech i nie czują potrzeby ich nabywania, a później rozwijania nie będą dobrymi opiekunami.

Jak zostać opiekunem osób starszych?

Cechy, które wskazane są na carework.pl to przede wszystkim cierpliwość, empatia, asertywność i zaradność. Osoba na stanowisku opiekuna musi wykazywać odpowiednie cechy i zachowania, które są niezbędne do wykonywania swojej pracy w sposób prawidłowy. Nie chodzi również tylko o to, by podopieczny dostał dobrze przyrządzony posiłek lub został umyty we właściwy sposób. Niezwykle ważne w opiece nad seniorami jest zapewnienie im dobrego towarzystwa, stworzenie przyjaznej atmosfery i nawiązanie trwałej relacji. Zatem osoba, która ma negatywne usposobienie do świata lub podejmuje pracę o takim charakterze poniekąd z przymusu (na przykład ze względu na sytuację materialną) nie jest dobrym kandydatem na to stanowisko. Senior wymaga nie tylko pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, ale również sympatii i życzliwości.

Jakie inne cechy należy posiadać i rozwijać?

Niezwykle ważne są dodatkowe umiejętności, takie jak posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdu osobowego czy wykształcenie medyczne lub terapeutyczne. Przyczyniają się do łatwiejszego znalezienia pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej. Konieczna jest również sprawność fizyczna – niektóre osoby starsze nie są sprawne ruchowo, zatem trzeba pomagać im wstać lub unosić ich ciało podczas kąpieli czy zmiany odzieży. Osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi również nie będą w stanie zaopiekować się seniorem. Do podstawowych wymagań należy znajomość języka obcego, jednak jest to umiejętność, którą w łatwy sposób można nabyć. Bez podstaw obejmujących swobodną komunikację nie ma możliwości otrzymania zatrudnienia na tym stanowisku.

Artykuł sponsorowany