Oszacowano, że cukrzyca to obecnie jedna z najpowszechniejszych chorób o charakterze przewlekłym wśród ludzi na całym świecie. Statystyki są wręcz bezlitosne – na podwyższony poziom glukozy we krwi cierpi ponad 400 milionów osób, a mimo zaawansowanych działań profilaktycznych chorych systematycznie przybywa. Podstawowym sprzętem dla każdego diabetyka jest glukometr, dzięki któremu możliwa jest samodzielna, regularna kontrola stężenia glukozy, niezbędna do prawidłowego leczenia choroby.

Na co zwrócić uwagę wybierając glukometr?

Przed wyborem sprzętu, który będzie nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania dobrze jest poświęcić chwilę czasu i zaznajomić się z możliwościami, jakie oferuje dzisiejsza technologia. Aby glukometr dobrze spełniał swoją funkcję w różnych sytuacjach, warto przyjrzeć się przede wszystkim cechom takim, jak:

– Rozmiar urządzenia
– Dokładność pomiaru
– Wbudowana pamięć
– Sposób ładowania
– Łączność z aplikacjami mobilnymi
– Dodatkowe funkcje

Sprzęt, który sprawdzi się w każdej sytuacji

Należy pamiętać, że glukometr powinien być dyskretny, wygodny i intuicyjny w obsłudze, ze względu na potrzebę używania go np. w podróży, pracy, czy podczas różnych niestandardowych okazji. Jeśli chodzi o dokładność pomiaru, to urządzenie powinno spełniać normę ISO 15197:2013, która wymaga od producentów sprzętów monitorujących glikemię zapewnienia maksymalnej dokładności mierzenia poprzez wykorzystanie najwyższej jakości systemów monitorujących. W przypadku pamięci najlepszym rozwiązaniem jest jej jak największa ilość, tak, aby glukometr zapamiętał pomiary oraz średnie z pomiarów z jak najdłuższą datą wsteczną. Co do ładowania, glukometry dostępne w m.in. aptekach (www.apteka-melissa.pl) są zwykle na baterie, akumulatorki lub z możliwością ładowania poprzez USB. Ostatnia opcja jest niezwykle wygodna szczególnie dla ludzi młodych, tak samo, jak łączność z aplikacjami mobilnymi, dzięki której dane z pomiaru przesyłane są do aplikacji. Możliwość stworzenia takiego wirtualnego dziennika pomiarów w smartfonie przyda się wielu osobom, które na co dzień często korzystają z telefonu.

Artykuł sponsorowany