Istnieją rejony świata, gdzie społeczność dysponuje bardzo rozległą i zróżnicowaną infrastrukturą transportową. Na przykład Europa, by nie szukać daleko.

Istnieją rejony świata, gdzie społeczność dysponuje bardzo rozległą i zróżnicowaną infrastrukturą transportową. Na przykład Europa, by nie szukać daleko. Istnieją też rejony, gdzie infrastruktura drogowa nijak rozwinąć się nie chciała, przez co jej stan niejako wymusił określone rodzaje transportu. Tam gdzie nie ma kolei, korzystać trzeba z dróg. Tam gdzie nie ma autostrad, transport odbywa się po drogach lokalnych. W takich warunkach nie zawsze może to się odbywać przy użyciu ciężarówek. Wtedy towary i pasażerowie przesiadają się na pojazdy lżejsze i mniejsze. Jak wygląda transport i spedycja na busa w miejscach wyjątkowych i ekstremalnie niebezpiecznych? Przyjrzyjmy się kilku z nim:

Zestawienie otwiera tzw. Droga śmierci (Camino de la Muerte) w Boliwii. Jest uważana za najniebezpieczniejszą drogę na świecie. Powstała w latach 30. XX wieku i liczy około 80 km. Wiedzie z La Paz do Coroico i na niektórych odcinkach ma tylko 3 metry szerokości. Ostre zakręty, liczne zwężenia nad przepaścią, brak asfaltu i barierek zabezpieczających dopełniają jej morderczego charakteru. Rocznie na Camino de la Muerte ginie od 200 do 300 osób. Mimo to, najniebezpieczniejsza droga świata oprócz pełnienia funkcji użytkowych, przyciąga wielu turystów. 

Kolejnym przykładem jest Droga Trolli (Trollstigen) w Norwegii. Jest najpiękniejszą drogą widokową na świecie i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Norwegii. Jest wąska, dlatego pojazdy dłuższe niż 12 metrów nie mają tu wstępu. Na Trollstigen znajduje się jedyny znak „Uwaga Trolle” na świecie.

Halsema Highway, Filipiny ta górska droga na wyspie Luzon na Filipinach to najwyżej biegnąca trasa w tym kraju. Najwyższy jej punkt znajduje się na poziomie 2200 m, a pokonanie tej 100-kilometrowej drogi zajmuje około 7 godzin. Najbardziej niebezpieczne odcinki znajdują się nad niezabezpieczonymi przepaściami, gdzie osuwa się ziemia, a z góry spadają skały. Dodatkowym problemem dla transportu i ji na busa jest mgła, która często występuje w tym rejonie. Do tego dochodzą jeszcze Tunel Guoliang w górach Taihang, w Chinach lub Autostrada Panamerykańska (połączenie dwóch Ameryk).

Transport i spedycja na busa kojarzy się raczej ze spokojnym przemierzaniem często uczęszczanych szlaków. Nie wszędzie ta profesja wygląda w ten sposób. Świat jest na to za duży.